Cash flow - czego nie widzisz w swoim biznesie. Krzysztof Szewczak

04.10.2023

Justyna

Większość właścicieli biznesu oraz osób zarządzających firmami czerpie widzę o kondycji swojej firmy weryfikując jedynie zysk przedsiębiorstwa. Podczas spotkania naszego Stowarzyszenia  Krzysztof Szewczak wyjaśnił dlaczego takie obserwowanie rozwoju firmy jest jak oglądanie filmu z gatunku science fiction. Dlaczego też wyżej wspomniane osoby powinny oglądać również filmy dokumentalne o swojej firmie – rachunek przepływów pieniężnych lub inną, uproszczoną formę cash flow.

Jeśli przyjrzymy się przyczynom, które powodują, że firmy upadają lub przechodzą poważne kryzysy, to zawsze ostateczną konsekwencją prowadzącą do tego jest brak gotówki. Nie ma firm idealnych. W każdej mogą pojawić się niedoskonałości w obsłudze klienta, zarządzaniu zespołami, niedoskonałe produkty lub usługi itd. To jednak brak gotówki powoduje ostatecznie, że firmy znikają z rynku, a opóźnienia w płatnościach klientów mogą „zamknąć” nawet idealną firmę.

 Podczas naszego spotkania mieliśmy okazję poznać prosty sposób na prognozowanie wzlotów i upadków naszych firm – na prognozowanie przepływów pieniężnych. Ponadto poznaliśmy wybrane, proste, ale bardzo skuteczne metod na usprawnianie cash flow. Krzysztof Szewczak zademonstrował podczas symulacji cash flow jak wpływają na biznes m.in.: odpowiednie zarządzanie terminami płatności, wyeliminowanie niektórych nawyków dotyczących płatności, wprowadzenie prostych procedur czy też zasad fakturowania i egzekwowania należności, czy też po prostu monitorowanie i prognozowanie stanu gotówki na przestrzeni kilkunastu tygodni.

 

Zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach!

Do zobaczenia!

Stowarzyszenie OGWB

Galeria